Üzenetértékű a fiatal szakemberek versenye, mivel példát állít a fiatalok elé arról, hogy érdemes a szakmunkás pályát választani, érdemes tanulni és tökélyre vinni a szaktudást – erről a nemzetgazdasági miniszter a WorldSkills fiatal szakemberek világversenyének magyar résztvevőit, felkészítő tanárait és szakmai szponzorait köszöntő díjátadó ünnepségen beszélt szerdán, Budapesten.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által rendezett eseményen Varga Mihály hozzátette: az augusztusi WorldSkills világversenyen Magyarország az eddigi legkomolyabb eredményt érte el, a résztvevőknek sikerült legyőzni a „tipikus magyar kishitűséget”, és versenyhelyzetben is kiválóan teljesíteni.
A tudást az iskolarendszerben lehet elsajátítani – szögezte le Varga Mihály. Hozzátette: Magyarország a duális képzés bevezetésével új ösvényen indult el, a máshol, Németországban, Ausztriában, Belgiumban jól működő példákat adaptálja, olyan plusz hozzáadásával, amellyel gyorsabban tud reagálni a világ változására - mondta a nemzetgazdasági miniszter.
A duális szakképzési rendszer kialakításának kiindulópontja az volt, hogy a gazdaság szükségleteinek alapvetően a gazdaságból kell érkeznie, a gazdasági szereplőknek kell megfogalmazniuk, hogy az oktatási rendszer hogyan alkalmazkodjon a következő 5-10 év változásaihoz – mondta Varga Mihály.
Sokat hallani, hogy hiány van a jól képzett, szakképzett munkaerőből, de nem mindegy, hogy milyen lesz a képzett munkaerő a következő években. Az idegen nyelvek ismeretére, önálló döntéshozatalra, és egy életen át tartó tanulásra is szükség van az érvényesüléshez a szakmunkás pályán – tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter. Parragh László, az MKIK elnöke hangsúlyozta: a munkaerőpiac már nem csak szakképzett munkavállalókat keres, hanem olyan munkatársakat, akik felsőfokú végzettségű feladatokat is el tudnak látni. A jövő versenyképességének feltétele a szakképzés és a felsőoktatás átjárhatósága, a kettő összekötése – mondta.
A WorldSkills versenyen való vártnál sokkal jobb szereplés mögött néhány lelkes fiatal, a felkészítésbe hihetetlen mennyiségű energiát befektető szakmai csapat és pénzt, szaktudást felajánló szponzorok álltak, a kormány és az MKIK mellett – mondta Parragh László.